PARAFIA KATOLICKA ŚW. JÓZEFA RZEMIEŚLNIKA
            SANKTUARIUM ŚW. JÓZEFA OBLUBIEŃCA NMP
                                     W CZĘSTOCHOWIE

     

21 maja 2023 r.

 1. Dziś w siódmą Niedzielę Wielkanocną obchodzimy Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego:
 • 12l00 – Msza św. dziękczynna w 10 rocznicę święceń kapłańskich ks. Piotra Klekocińskiego. Sumę rozpoczynamy procesją Zmartwychwstania.                                                                                                  
 1. Nabożeństwo majowe codziennie o godz. 17.30.
 1. Nowenna do Ducha Świętego przed Uroczystością Jego Zesłania jest odprawiana od minionego piątku w czasie nabożeństwa wieczornego o godz. 17.30.

Nowenna przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego jest najstarszym zgromadzeniem modlitewnym. Jest to modlitwa zalecona przez samego Pana Jezusa w dniu wniebowstąpienia. Pisze św. Łukasz: „Jezus podczas wspólnego posiłku kazał apostołom nie odchodzić z Jerozolimy, ale oczekiwać obietnicy Ojca: ‘Słyszeliście o niej ode Mnie - mówił - Jan chrzcił wodą, ale wy wkrótce zostaniecie ochrzczeni Duchem Świętym’. Potem wyprowadził ich ku Betanii i podniósłszy ręce błogosławił ich. A kiedy ich błogosławił, rozstał się z nimi i został uniesiony do nieba. Oni zaś oddali Mu pokłon i z wielką radością wrócili do Jerozolimy,   gdzie stale przebywali w świątyni, wielbiąc i błogosławiąc Boga” (Dz 1,4-5; Łk 24,50-53). Można przypuszczać, że w samych początkach Kościoła wierni przygotowywali się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego przez dziewięć dni poprzez modlitwę.

 1. W liturgii tygodnia wspominamy.
 • w poniedziałek, 22 maja - św. Rity z Cascii;
 • w środę, 24 maja - NMP Wspomożycielki Wiernych. Odpust na Dębiu.
 • w piątek, 26 maja - św. Filipa z Neri
 • w sobotę, 27 majaśw. Pawła VI, papieża.
 1. Spotkania grup parafialnych.
 • Akcja Katolicka w pniedziałek, 22 maja po Mszy św. o godz. 17.00 i nabożeństwie majowym. Spotkania odbywają się w każdy pierwszy i trzeci poniedziałek;
 • Legion Maryi w każdy wtorek o godz. 19.00;
 • Krąg Biblijny – poznawanie i rozważanie Słowa Bożego zawartego w Piśmie św. w każdą środę po wieczornej Mszy św.w salce pod plebanią;
 • Odnowa w Duchu Świętym w czwartek o godz. 19.00.
 • Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w piątek o 18.00 – Msza św. i po niej spotkanie formacyjne w salce.
 1. Wspomnienie św. Rity z Cascii w poniedziałek, 22 maja. Po Mszy św. wieczornej nabożeństwo do św. Rity z oddaniem czci Relkwiom Świętej. W czasie nabożeństwa nastąpi poświecenie róż. Relikwie zajdują się po prawej stronie nastawy ołtarzowej

     przy obrazie Świetej.

Ostatnie cztery lata życia Rity były dla niej czasem bardzo trudnym. Podupadła na zdrowiu i przestała wstawać z łóżka, zdana na całkowitą pomoc sióstr. W styczniu 1457r., na pięć miesięcy przed jej śmiercią, chorą Ritę odwiedziła dawna sąsiadka z Roccaporeny. Wtedy Rita wyraziła pragnienie, że chciałaby zobaczyć żywą różę i skosztować owocu figi. Kobieta nie potraktowała jej słów poważnie – była zima. Po kilku dniach, gdy przechadzała się obok ogrodu ujrzała rozkwitający kwiat. Przyniosła różę Ricie razem z dwoma owocami fig,  które również znalazła w jej rodzinnym ogrodzie.

W związku z tą historią z życia św. Rity nieodłącznym elementem każdego nabożeństwa ku jej czci jest obrzęd błogosławieństwa róż. Poświęca się kwiaty, które mają być znakiem duchowej bliskości świętej patronki od spraw trudnych. Pozostawia się je dla siebie lub przekazuje osobom doświadczających życiowych przeciwności.Według tradycji przybywający przywożą ze sobą jedną różę więcej, żeby pozostawić ją św. Ricie jako wyraz wdzięczności.

 1. Świecenia kapłańskie diakonów w sobotę, 27 maja w Archikatedrze o godz. 10.00. Wśród świeconych jest diakon Sebastian Woźniak, który odbywał praktykę duszpasterską w naszej parafii.
 1. Bezpłatne porady prawne w kancelarii parafialnejw poniedziałek o godz. 16.30. Porad udziela p. mecenas Jerzy Kościelniak.
 1. XI Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę 2 i 3 czerwca 2023

2 czerwca (piątek)

21.00 – Apel Jasnogórski, Modlitewne czuwanie;   23.00 – Msza święta

3 czerwca (sobota)

9.30 –   Słowo Moderatora Krajowego ŻR, Godzinki o Niepokalanym Poczęciu

10.00 – Konferencja – ks. Wojciech Bartoszek; 10.30 – Medytacja pierwszosobotnia

10.45 – Różaniec; 11.30 – Spotkanie z Papieskimi Dziełami Misyjnymi;

12.00 – MSZA ŚWIĘTA – bp Jan Glapiak

Żywy Różaniec jest wspólnotą osób, które otaczają modlitewną opieką tych, którzy najbardziej jej potrzebują i są wskazani zwłaszcza w Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy. Każdy z członków wspólnoty zobowiązuje się do codziennego rozważania jednej tajemnicy różańcowej. Liczba osób w róży/kole różańcowym odpowiada liczbie tajemnic różańca świętego. Codzienny dziesiątek odmawiamy w papieskich intencjach wyznaczanych przez Ojca Świętego na dany miesiąc jako odpowiedź na różne wyzwania i trudności, przed którymi stoją wierni Kościoła i ludzie całego świata.

 1. Dzień Matki w piątek, 26 maja. Szczególnie tego dnia pamiętajmy w modlitwie o swoich mamach zarówno żyjących, jak i zmarłych.

 Próba przed Rocznicą Pierwszej Komunii św. w poniedziałek o godz. 19.00.

 1. Sprawy materialne:
 • ofiary indywidualne, 2060 zł. Bóg zapłać.
 • ze skrzynki na biednych 395 zł; ze skrzynki na Sanktuarium 452 zł. Bóg zapłać!
 • wymiana wodnych rur wyniósł 21000 zł;
 • spłaciliśmy dług parafialny z jakim weszliśmy w 2023 r., który wynosił 47971 zł.
 • na tralki do balasek ołtarzowych wpłynęłol 3400 zł. Bóg zapłać!
 1. Festyn Parafialny odbędzie się 3 czerwca 2023 r. Dlago prosimy o fanty do loterii. Można je składać w zakrystii i w kancelarii.
 2. Pielgrzymka do Madzugorie 19 do 27 czerwca 2023 r. Informacja u proboszcza.
 3. Do wieczności odeszły śp.: Prakseda Bieniek i Alicja Rajczyk. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.

Dyrekcja Technikum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Św. Józefa w Częstochowie ogłasza nabór na nowy rok szkolny 2023/2024 do klas I o profilu: technik usług fryzjerskich z innowacją pedagogiczną w zakresie kosmetolgii:technikprogramista;00 technik grafiki i poligrafii cyfrowej z elementami reklamy; technik informatyk. Szczegółowe informacje na stronie: www.technikumczestochowa.spsk.pl oraz w sekretariacie przy ul. Okrzei 41, tel.: 34 3236663.

     Dyrekcja Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK im. Matki Bożej Nieustającej Pomocy ogłasza nabór na rok szkolny 2023-2024 do klas 0 – VIII. Szkoła mieści się przy ulicy Łukasińskiego 24, tel.: 34 3142086. Posiadamy dużą ofertę bezpłatnych zajęć dodatkowych, m.in. język obcy od klasy pierwszej (język angielski, język niemiecki, język włski), robotyka, nauka gry na instrumentach muzycznych, szachy, basen, zajęcia sportowe na hali żużlowej. W roku szkolnym 2023/2024 otwieramy klasę 0 o profilu artystycznym, klasę I a o profilu językowym oraz klasę I b o profilu matematycznym. Trwają też zapisy do przedszkola SPSK mieszczącego się na ulicy Sieroszewskiego 16.

Nadchodzi czas planowania wakacyjnego wypoczynku. Zapraszamy Was do górskich widoków.

Zapisy na Wakacje z Bogiem Piotra i ks. Jack

Carlo Acutis zachowywał się jak jak każdy nastolatek tylko wyróżniała go ogromna wiara. W życiu kierował się tym, że co byśmy nie robili to po to aby móc trafić na autostradę do nieba. Życie to długa droga na autostradzie do Nieba. Chodził do kościoła i bardzo dużo się modlił

 

 

14 maja 2023 r.

 1. Dziś jest Szósta Niedziela wielkanocna:
 • 12.00 – Msza św.w intencji Ojczyzny;
 1. W poniedziałek przypada 7 rocznica śmierci ks. Stanisława Kończyka.
 2. Dni Krzyżowe.

W poniedziałek, wtorek i środę przypadają dni modlitw o urodzaje, noszące w Polsce nazwę Dni Krzyżowych, ponieważ procesje błagalne tych dni kierują się zwykle do przydrożnych krzyży. Dni Krzyżowe również nawiązują do zbliżającej się Uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego. Kościół modli się w tych dniach o błogosławieństwo Boże dla pracujących w rolnictwie, błaga o dobre urodzaje, pamięta o tych, którzy w różnych miejscach na ziemi cierpią głód, prosi o błogosławieństwo w każdej ludzkiej pracy. W naszej parafii modlitwy o urodzaje i pomyślność w pracy podczas nabożeństw majowych.

 1. Nowenna przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego od 19 do 27 maja 2023 r.

Nowenna do Ducha Świętego przed Uroczystością Jego Zesłania na Apostołów i Kościół, która będzie odprawiana w czasie nabożeństwa o godz. 17.30.

Nowenna przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego jest najstarszym zgromadzeniem modlitewnym. Jest to modlitwa zalecona przez samego Pana Jezusa w dniu wniebowstąpienia. Pisze św. Łukasz: „Jezus podczas wspólnego posiłku kazał apostołom nie odchodzić z Jerozolimy, ale oczekiwać obietnicy Ojca: ‘Słyszeliście o niej ode Mnie - mówił - Jan chrzcił wodą, ale wy wkrótce zostaniecie ochrzczeni Duchem Świętym’. Potem wyprowadził ich ku Betanii i podniósłszy ręce błogosławił ich. A kiedy ich błogosławił, rozstał się z nimi i został uniesiony do nieba. Oni zaś oddali Mu pokłon i z wielką radością wrócili do Jerozolimy,   gdzie stale przebywali w świątyni, wielbiąc i błogosławiąc Boga” (Dz 1,4-5; Łk 24,50-53). Można przypuszczać, że w samych początkach Kościoła wierni przygotowywali się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego przez dziewięć dni poprzez modlitwę.

 1. Nabożeństwo majowe.

Mija połowa maja, miesiąca poświęconego szczególnej czci Matki Bożej. Każdego dnia o godz. 17.30 zapraszamy na nabożeństwo majowe. W czasie nabożeństwa modlimy się o dobre i świete powołania kapłańskie i zakonne. Po litanii do Najświetszej Maryi Panny będzie głoszone Słowo Boże. Dlatego nie będzie homilii na Mszy św. o godz. 17.00 i 18.00. Jak sądze, ci którzy będą na Mszy św. o godz. 17.00 zostaną na nabożeństwie majowym, a ci, którzy mają zamiar uczestniczyć we Mszy św. o godz. 18.00 niech przyjdą wcześniej na nabożeństwo majowe.

 1. XXVII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Lednica 2000.

Zapraszamy młodzież od 6 klasy Szkoły Podstawowej na wyjazd młodzieży na Lednicę, który się odbędzie 03.06-04.06.2023 r. Koszt wyjazdu wynosi 100 zł. Kogo nie stać koszty wyjazdu pokryją sponsiorzy.

Wyjazd 3 czerwca ok. 5:00 rano autokarem spod kościoła;

Powrót 4 czerwca w godzinach porannych.

Wyjazd nie obejmuje noclegu, gdyż z Lednicy powrót w nocy.

 1. Spotkanie dla kandydatów do bierzmowania z kl. VI w poniedziałek o godz. 18.45.
 1. Spotkanie z nawróconym Żydem w naszym kościele w środę, 17 maja po wieczornej Mszy św. Zapraszamy serdecznie do wysłuchania świadectwa.

Jean-Marie Élie Setbon urodzony we Francji w 1964 r. w rodzinie żydowskiej. Od ósmego roku życia w tajemniczy sposób przyciągany do Jezusa Chrystusa. Na kilka miesięcy przed swoją bar micwą (12 lat) zaczął regularnie chodzić na Mszę św. Po ukończeniu szkoły średniej kontynuował poszukiwania Boga w Izraelu, gdzie mieszkał w kibucach, służył w armii izraelskiej i uczęszczał do dwóch różnych szkół rabinicznych. W 1989 r. powrócił do Francji jako ultraortodoksyjny rabin. Do Kościoła katolickiego wstąpił w 2008 roku, jest wykładowcą i pedagogiem specjalizującym się w teologii i egzegezie biblijnej. Wdowiec, ojciec ośmiorga dzieci. Swoją fascynującą podróż duchową opisuje w książce „Od jarmułki do krzyża.”

 1. Koncert Chóru Abildso Bygdekor z Norwegii w naszym kościele w sobotę, 20 maja 2023 r. na Mszy św. o godz. 18.00. Zapraszamy.
 2. Spotkanie Rady duszpasterskiej w piątek, 19 maja 2023 r. o godz. 19.00 na plebanii.
 3. Zapraszamy dzieci i młodzież na spotkanie Bractwa Dzieciątka Jezus w sobotę
     (20 maja) o godz. 12:00 w salce katechetycznej.
 4. Za tydzień na Sumie ks. Piotr Klekociński odprawi Mszę św. dziękczynną z okazji 10 rocznicy świeceń kapłańskich.
 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę w niedzielę, 21 maja 2023 r.
 6. Wakacje z Bogiem” dla dzieci i młodzieży w Zakopanem w dniach 29 lipiec – 6 sierpień. Koszt 1500 zł. W cenie: przejazd, zakwaterowanie, wyżywienie i mnóstwo atrakcji.
 7. Seminarium o słuchaniu Boga „Jego słuchajcie” w dniach od 13 kwietnia do 1 czerwca 2023 r. w kościele św. Józefa. Spotkania odbywają się w każdy czwartek po Mszy św. o godz. 18.00 w salce parafialnej.
 8. Pierwsza Komunia św. 28 maja o godz. 10.00. Wiernych, którzy zwykle przycho dzili na tę Msze św. proszę, jeśli to możliwe, by wyjątkowo przyszli na inną.
 1.  Rocznica Pierwszej Komunii św. 4 czerwca o godz. 10.30.
 1.  Sprawy materialne:
 • ofiary indywidualne, w tym na malowanie 2450 zł (w tym 100 zł na malowanie).
 • taca gospodarcza w pierwszą niedzielę miesiąca wyniosła 4546 zł. Bóg zapłać.
 • taca w każdą drugą niedzielę miesiąca jest przeznaczona na Wyższe Archidiecezjalne Seminarium Duchowne w Częstochowie.
 • dziękuję p. Genowefie Ciuraszkiewicz za sprzątanie kościołą;
 • dziękuję zza tulipany.
 1. Pielgrzymka do Madzugorie 19 do 27 czerwca 2023 r. Informacja u proboszcza.
 2. Informowałem, że jedna tralka do balasek ołtarzowych miała kosztować 3700 zł. Z radością chcę poinformować, że znalazłem innego wykonawcę. Cena jednej tralki wynosi 1650 zł. Zatem za dziesięć zapłacimy 16500 zł a to stanowi różnicę 20500 zł. Trzy lub cztery mają być zakupione przez rodziców dzieci komunijnych. Szukamy sponsorów na dalsze tralki.
 3. Dzisiaj w naszej parafii praktykę duszpasterską kończy dk Sebastian Woźniak. Bardzo serdecznie dziękujemy za czas wspólnego kroczenia drogą wiary, miłości i nadziei.

 

 1. Dziś V Niedziela Wielkanocna.
 • Niedziela miesięcznej adoracji Najświętszego Sakramentu;
 • Sumę rozpoczynamy procesją Zmartwychwstania.
 1. Trwa miesiąc maj poświęcony szczególnej czci Matki Bożej. Każdego dnia o godz. 17.30zapraszamy na nabożeństwo majowe. W czasie nabożeństwa modlimy się o dobre i świete powołania kapłańskie i zakonne. Po litanii do Najświetszej Maryi Panny będzie głoszone Słowo Boże. Dlatego nie ma homilii na Mszy św. o godz. 17.00 i 18.00. Jak sądze, ci którzy będą na Mszy św. o godz. 17.00 zostaną na nabożeństwie majowym, a ci, którzy mają zamiar uczestniczyć we Mszy św. o godz. 18.00 niech przyjdą wcześniej na nabożeństwo majowe. W czasie nabożeństw majowych modlimy się za młodzież, która po zdaniu matury będzie podejmować decyzję wyboru drogi życiowej. Szczególnie prosimy za tych, którzy wybiorą powołanie kapłańskie lub zakonne.
 1. Sumę w każdą niedzielę wielkanocną rozpoczynamy procesją Zmartwychwstania.
 1. Katechezy dla dorosłych ze względu na uroczystości zostały przesunięte na drugi tydzień miesiąca.
 • poniedziałek, 8 maja o godz. 17.30;
 • wtorek, 9 kwietnia o godz. 18.30;
 • środa, 10 kwietnia o godz. 18.30;

Katechezy są głoszone każdego miesiąca w pierwszy poniedziałek, wtorek i środę oraz w ostatnim dniu miesiąca. Wszystkich Wiernych serdecznie zapraszamy do pogłębienia wiedzy religijnej i wiary.

 1. Uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski – w poniedziałek, 8 maja. Odpust w Parafii na Błesznie.
 1. Spotkanie Akcji Katolickiej w poniedziałek, 8 Maja, po Mszy św. o godz. 17.00.
 1. Spotkanie Bractwa św Józefa w środę, 10 maja.
 • 18.00 – Msza św. następnie katecheza i spotkanie formacyjne w salce.
 1. Katecheza dla kandydatów do bierzmowania z kl. VIII w czwartek o 18.30.
 1. W sobotę, 13 maja, 61 rocznica poświecenia kościoła.
 • Kiedyś (do Soboru Watykańskiego II) uroczyste oddanie nowo powstałej świątyni do celów kultu Bożego nazywano konsekracją kościoła. I chociaż termin ten wciąż jest powszechnie używany w świetle obowiązujących przepisów powinno mówić się o poświęceniu(dedykowaniu, przekazaniu) budowli, a nie o jej konsekrowaniu.
 • Pierwsze tzw. proste poświęcenie (pobłogosławienie) kościoła odbyło się 4. XII. 1929.
 1. W sobotę, 13 maja przypada 106. rocznicza Objawień Matki Bożej w Fatimie.    Tego dnia nabożeństwo fatimskie w intencji powołań kapłańskich i zakonnych:
 • 17.30 – I część różańca św. i nabożeństwo majowe;
 • 18.00 – Msza św.; 18.45 – II, III część różańca św.;
 • 18.45 – procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej wokół kościoła;
 • 20.00 – IV część różańca św. i zakończenie nabożeństwa Apelem Maryjnym.

   Na procesję przynosimy świece.

  1. Spotkanie Rady 
  2. środa, 10 kwietnia o godz. 18.30;

Katechezy są głoszone każdego miesiąca w pierwszy poniedziałek, wtorek i środę oraz w ostatnim dniu miesiąca. Wszystkich Wiernych serdecznie zapraszamy do pogłębienia wiedzy religijnej i wiary.

   1. Uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski – w poniedziałek, 8 maja. Odpust w Parafii na Błesznie.
   1. Spotkanie Akcji Katolickiej w poniedziałek, 8 Maja, po Mszy św. o godz. 17.00.
   1. Spotkanie Bractwa św Józefa w środę, 10 maja.
   • 18.00 – Msza św. następnie katecheza i spotkanie formacyjne w salce.
   1. Katecheza dla kandydatów do bierzmowania z kl. VIII w czwartek o 18.30.
   1. W sobotę, 13 maja, 61 rocznica poświecenia kościoła.
   • Kiedyś (do Soboru Watykańskiego II) uroczyste oddanie nowo powstałej świątyni do celów kultu Bożego nazywano konsekracją kościoła. I chociaż termin ten wciąż jest powszechnie używany w świetle obowiązujących przepisów powinno mówić się o poświęceniu(dedykowaniu, przekazaniu) budowli, a nie o jej konsekrowaniu.
   • Pierwsze tzw. proste poświęcenie (pobłogosławienie) kościoła odbyło się 4. XII. 1929.
   1. W sobotę, 13 maja przypada 106. rocznicza Objawień Matki Bożej w Fatimie.    Tego dnia nabożeństwo fatimskie w intencji powołań kapłańskich i zakonnych:
   • 17.30 – I część różańca św. i nabożeństwo majowe;
   • 18.00 – Msza św.; 18.45 – II, III część różańca św.;
   • 18.45 – procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej wokół kościoła;
   • 20.00 – IV część różańca św. i zakończenie nabożeństwa Apelem Maryjnym.

   Na procesję przynosimy świece. 

 1. Spotka Rady Duszpasterskiej w piątek, 19 maja 2023 r. o godz. 19.00 na plebanii.
 1. Msza św. za Ojczyznę w przyszłą niedzielę o godz. 12.00.
 1. Wakacje z Bogiem” dla dzieci i młodzieży w Zakopanem w dniach 29 lipiec – 6 sierpień. Koszt 1500 zł. W cenie: przejazd, zakwaterowanie, wyżywienie i mnóstwo atrakcji.
 2. Seminarium o słuchaniu Boga „Jego słuchajcie” w dniach od 13 kwietnia do 1 czerwca 2023 r. w kościele św. Józefa. Spotkania odbywają się w każdy czwartek po Mszy św. o godz. 18.00 w salce parafialnej. Tematy spotkań wywieszone w gablotce.
 1. Już 3 czerwca 2023 roku obędzie się XXVII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Lednica 2000. Zapraszamy młodzież naszej parafii na Spotkanie Młodych. Szczegółowa informacja i zapisy u ks. Jacka.
 1. Pierwsza Komunia św. 28 maja o godz. 10.00. Wiernych, którzy zwykle przychodzili na tę Msz e św. proszę, jeśli to możliwe, by wyjątkowo przyszli na inną.
 1. Rocznica Pierwszej Komunii św. 4 czerwca o godz. 10.30.
 1. 18. . Dyrekcja Technikum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Św. Józefa w Częstochowie ogłasza nabór na nowy rok szkolny 2023/2024 do klas I o profilu: technik usług fryzjerskich z innowacją pedagogiczną w zakresie kosmetolgii:technikprogramista;00 technik grafiki i poligrafii cyfrowej z elementami reklamy; technik informatyk. Szczegółowe informacje na stronie: www.technikumczestochowa.spsk.pl oraz w sekretariacie przy ul. Okrzei 41, tel.: 34 3236663.

     Dyrekcja Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK im. Matki Bożej Nieustającej Pomocy ogłasza nabór na rok szkolny 2023-2024 do klas 0 – VIII. Szkoła mieści się przy ulicy Łukasińskiego 24, tel.: 34 3142086. Posiadamy dużą ofertę bezpłatnych zajęć dodatkowych, m.in. język obcy od klasy pierwszej (język angielski, język niemiecki, język włski), robotyka, nauka gry na instrumentach muzycznych, szachy, basen, zajęcia sportowe na hali żużlowej. W roku szkolnym 2023/2024 otwieramy klasę 0 o profilu artystycznym, klasę I a o profilu językowym oraz klasę I b o profilu matematycznym. Trwają też zapisy do przedszkola SPSK mieszczącego się na ulicy Sieroszewskiego 16.

 1. 19. Sprawy materialne:
 • ofiary indywidualne, w tym na malowanie 3100 zł. Bóg zapłać.
 • czynsz SPSK 14.000 zł
 • taca gospodarcza w pierwszą niedzielę miesiąca
 • taca w każdą drugą niedzielę miesiąca jest przeznaczona na Wyższe Archidiecezjalne Seminarium Duchowne w Częstochowie.
 1. Do wieczności odeszła śp. Maria Dorobisz. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie.
 1. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy gorliwości w wypełnianiu codziennych obowiązków oraz otwartości na Boże natchnienia.

***

   Trwając w radości ze Zmartwychwstania Pańskiego przychodzimy na Eucharystię, aby dziękować Panu Bogu za dar zbawienia, jaki nam ofiarowuje w swoim Synu. W piątą niedzielę wielkanocną Jezus daje nam wspaniałe obietnice, które spełnią się, pod warunkiem, że będziemy mieli wiarę i będziemy się troszczyli o bliską, zażyłą relację z Nim. Prośmy więc dzisiaj Jezusa, abyśmy otwierali się na Jego obecność, tak by mógł przenikać naszą codzienność i dzięki temu mógł wprowadzić nas do mieszkania w niebie, które dla nas przygotował.

 

        30 kwietnia 2023 r.

 1. 1. Dziś Czwarta Niedziela Wielkanocną zwana Niedzielą Dobrego Pasterza.

Dzisiejsza niedziela Chrystusa, Dobrego Pasterza, rozpoczyna w Kościele katolickim kwartalne dni modlitw o powołania kapłańskie i zakonne, które potrwają do 6 maja włącznie. Celem tych dni jest wspólna modlitwa o to, by Chrystus zaprosił do wyłącznej posługi Ludowi Bożemu ludzi, którzy zechcą odpowiedzieć na Jego zaproszenie i poświęcić swoje życie służbie Bożej poprzez głoszenie Słowa Bożego, sprawowanie sakramentów, posługę nauczania i życie konsekrowane. Prośmy więc o dar powołań z naszej parafii oraz wspierajmy modlitwą wszystkich duszpasterzy, kapłanów pracujących z naszej parafii, z niej się wywodzących oraz tych, którzy przygotowują się do kapłaństwa i zakonu. Msza św. o powołania kapłańskie i zakonne w piątek o godz. 18.00., a o świetość kapłanów modlimy się w czwartek o godz. 18.00 i w czasie Godziny Świetej.

 1. Jutro, 1 maja - dzień odpustu parafialnego ku czci św. Józefa Rzemieślnika.
 • Msze św. jak w niedzielę;
 • 12.00 – Suma odpustowa. Suma zostanie zakończona procesją Eucharystyczną wokół kościoła

Wiernych proszę o niesienie w czasie procesji: różańca, feretronów, sztandarów, a dzieci do sypania kwiatków i niesienie poduszek ze znakami wiary

 1. Suma (godz. 12.00) w Niedziele Wielkanocne rozpoczyna się procesją Zmartwychwstania wokół kościoła. Proszę mężczyzn do niesienia chorągwi, a kobiety do niesienia feretronów.
 2. Nabożeństwo Drogi Zmartwychwstania w niedziele wielkanocne o godz. 17.30.
 3. Nabożeństwa majowe ku czci Najświetszej Maryi Panny.

Jutro rozpoczniemy maj, miesiąc poświęcony szczególnej czci Matki Bożej. Każdego dnia o godz. 17.30 zapraszamy na nabożeństwo majowe. Po litanii do Najświetszej Maryi Panny będzie głoszone Słowo Boże. Dlatego nie będzie homilii na Mszy św. o godz. 17.00 i 18.00. Jak sądze, ci którzy będą na Mszy św. o godz. 17.00 zostaną na nabożeństwie majowym, a ci, którzy mają zamiar uczestniczyć we Mszy św. o godz. 18.00 niech przyjdą wcześniej na nabożeństwo majowe.

 1. We wtorek - 2 maja przypada doroczny Dzień Polonii oraz Dzień Flagi Narodowej. Wywieśmy flagi na balkonach.
 2. 3 maja Msza św. o godz. 12.00 w intencji ks. Piotra Klekocińskiego w 36 r. uodzin.
 3. Rozpoczyna się czas tegorocznych egzaminów dojrzałości. Wszystkich maturzystów, ich rodziców i nauczycieli zachęcamy do modlitwy o dary Ducha Świętego. W naszym kościele zostanie odprawiona Msza św. 3 maja o godz. 12.00 w intencji maturzystów. Ci, którzy pragną wypraszać łaski na czas matury mogą przed Mszą św. podać w zakrystii swoje imiona. A po Mszy św. otrzymają specjalne błogosławieństwo.
 1. W środę, 3 maja, Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, głównej patronki naszego narodu. Tego dnia Msze w naszym kościele wg porządku niedzielnego tj. o godz. 7:30, 9:00, 10:30, 12.00 i 18.00. Podczas liturgii ponowimy Akt oddania Polski pod opiekę Matki Bożej.
 1. Pierwszy czwartek miesiąca, 4 maja. Na Mszach św., Koronce do Miłosierdzia Bożego (15.00) i różańcu po porannej Mszy sw. i po Koronce modlimy się o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Po wieczornej Mszy św. Godzina Święta.
 1. 11. Pierwszy piątek miesiąca, 5 maja, spowiedzi i Komunii Świętej wynagradzającej Najświętszemu Sercu Jezusa.
 • Msze św.: 7.00 – dorośli;     16.30 – dzieci;       18.00 – młodzież     i dorośli         

                Spowiedź św.:                                                                                       

            Szkoła Podstawowa       Młodzież             Dorośli                                

             16.00 – kl. IV i V         17.30 – kl. VIII     6.30 – 7.30 i 16.00 – 18.30                        

             16.15 – kl. VI, VII,                   i młodzież  

UWAGA: Kandydaci do bierzmowania przystępują do spowiedzi, i uczestniczą we Mszy św. o godz. 16.30 lub 18.00.

 1. Pierwsza sobota miesiąca, 6 maja.
 • 7.00 – Msza św. o Niepokalanym Sercu Maryi z aktem wynagradzającym;
 • 16.30 - Msza św.;
 • 17.15 – Nabożeństwo pierwszosobotnie;
 • 18.00 – Msza św. niedzielna.
 1. Objazd chorych i osób starszych ze Spowiedzią i Komunią Św. w pierwszy piątek od godz. 8.30. Zadbajmy, aby chorzy nie odchodzili do wieczności bez sakramentów świętych. One są nam dane jako pomoc w drodze do wieczności, szczególnie sakrament namaszczenia chorych. On też może ulżyć w cierpieniu. Zapisy w zakrystii lub kancelarii.
 1. W tym tygodniu patronują nam:
 • w poniedziałek 1 maja – św. Józef Rzemiślnik (Odpust parafialny)
 • w środę 3 maja – N. M. P., Królowa Polski, główna patronka Polski;
 • w czwartek 4 maja – św. Florian, męczennik - odpust w sąsiedniej Parafii;
 • w sobotę 6 maja – święci apostołowie Filip i Jakub.
 1. „Wakacje z Bogiem” dla dzieci i młodzieży w Zakopanem w dniach 29 lipiec – 6 sierpień. Koszt 1500 zł. W cenie: przejazd, zakwaterowanie, wyżywienie i mnóstwo atrakcji.
 1. Sprawy materialne:
 • na potrzeby parafii i sanktuarium wpłynęło 5830 zł (w tym 2600 zł z 25 kwietnia). Bóg zapłać.
 1. Dziękuje za tulipany do ołtarza i p. Genowefie Ciuraszkiewicz za sprzątanie kościoła, a p. Krystynie Ligenza za posprzątanie salek
 1. Dzisiaj III Niedziela Wielkanocna.
 • Suma rozpoczyna się procesją Zmartwychwstania.
 1. Dzisiejsza Niedziela Biblijna połączone z VII Narodowym Czytaniem Pisma Świetego rozpoczyn XV Tydzień Biblijny (23 - 29 kwietnia). Myśl przewodnia: Czy chcecie gardzić Kościołem Boga?(1 Kor 11,22).

·         Każda Msza św. rozpoczna się procesją przez kościół z księgą Pisma Świetego ( Suma rozpocznie się procesją wokół kościoła). Następnie nastąpi uroczyste czytanie Pisma Świetego.

·         Każdy z nas po Komunii św. otrzyma wyjątkowy dar. Będzie to Chleb z nieba pod postacią fragmentu Pisma św. Będą to fragmenty z Ewangelii według św. Jana i z Listów Janowych. Wychodząc każdy może odebrać „rulonik” ze wspomnianymi fragmentami Pisma św.

·         Po powrocie do domu otwórzmy „rulonik” i w najgłębszym skupieniu i powadze odczytajmy sobie otrzymane fragmenty Pisma św. Niech one nam posłużą jako przedmiot medytacji w codziennej modlitwie i w rachunku sumienia – przez cały rok. Możemy te fragmenty zaznaczyć w swoim Piśmie św. Niech będzie dla nas światłem i mocą na drodze osobistego i narodowego życia przez wszystkie dni aż do następnego Narodowego Czytania Pisma Świetego.

 1. Tygodniu Biblijnym podejmujemy następujące inicjatywy:
 • w środę Krąg Biblijny po wieczornej Mszy św.;
 • w piątek o godz. 17.30 nabożeństwo Drogi Światła;
 1. W tm tygodniu:
 • w poniedziałe, 24 kwietnia Uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głownego Patrona Polski;
 • we wtorek, 25 kwietnia, Świeto św. Marka Ewangelisty;
 • w czwartek, 27 kwietnia, Narodowy Dzień Pokuty za grzechy przeciw życiu człowieka;
 • w sobotę, 29 kwietnia, Świeto Świetej Katarzyny Sienieńskiej, dziewicy, doktora Kościoła i Patronki Europy.
 1. Suma (godz. 12.00) w Niedziele Wielkanocne rozpoczyna się procesją Zmartwychwstania wokół kościoła. Proszę mężczyzn do niesienia chorągwi, a kobiety do niesienia feretronów
 1. Spotkanie dla kandydatów do bierzmowania z kl. VI w poniedziałek o godz.18.45.
 1. Spotkanie Żywego Różańca w sobotę, 29 kwietnia:
 • 16.15 – zmiana tajemnic i katecheza w auli pod kościołem;
 • 17.00 – Msza św. w intencji Żywego Różańca;
 • 17.30 – różaniec przed wystawionym Najświetszym Sakramentem;
 1. Seminarium o słuchaniu Boga „Jego słuchajcie” w dniach od 13 kwietnia do 1 czerwca 2023 r. w kościele św. Józefa. Spotkania odbywać się będą w każdy czwartek po mszy św. o godz. 18.00 w salce parafialnej. Tematy spotkań wywieszone w gablotce.
 1. „Wakacje z Bogiem” dla dzieci i młodzieży w Zakopanem w dniach 29 lipiec – 6 sierpień. Koszt 1500 zł. W cem nie: przejazd, zakwaterowanie, wyżywienie i mnóstwo atrakcji.
 1. Dziś po Mszach świętych odbędzie się zbiórka do puszek na rzecz budowy Domu Życia w Częstochowie – pierwszego międzynarodowego centrum pro-life.
  Dom będzie przyjazną przestrzenią otaczającą troską dar życia ludzkiego. W Domu zapewnimy wsparcie prawne, psychologiczne i duchowe m.in. małżeństwom z problemem bezdzietności, kobietom w dramacie przemocy, młodym ludziom szukającym drogi życiowej. Chcemy zbudować dom służący kulturze życia. Więcej informacji znajdziecie na ulotce, którą rozdają wolontariusze albo na stronie internetowej www.zyciacud.pl Zapraszamy do wsparcia dzieł
 1. Sprawy materialne:
 • na potrzeby parafii i sanktuarium wpłynęło: 3804 zł (w tym 2744 – SPSK). Bóg zapłać.
 • Trwają prace wodno – kanalizacyjne. Rura wodna przeciekała w dwóch miejscach. Z tymi pracami są związane wysokie koszty.
 • Rozpoczęliśmy malowanie prawego przedsionka kościoła i remont salki nad zakrystią.
 • Musimy rozpocząć prace na dachu kościoła, ponieważ po ostatnich deszczach nastąpił w dwóch miejscach przeciek. Widoczny wewnątrz kościoła w prawej nawie od stromy chóru oraz po prawej stronie prezbiterium (we wnęce).
 • Za tydzień taca gospodarcza będzie przeznaczona na prace wodno – kanalizacyjne.
 • Taca gospodarcza w pierwsza niedzielę kwietnia wyniosła
 1.  Wszystkim drogim parafianom życzymy przede wszystkim cierpliwości i wiary, iż uda nam się z Bożą pomocą pokonać wszelkie trudności. Niech Zmartwychwstały Pan nam, naszym rodzinom, Ojczyźnie i światu błogosławi.  

            16 kwietnia 2023 r.

 1. Druga Niedziela Wielkanocna to Niedziela Miłosierdzia Bożego - 16  kwietnia:
 • 12.00 – po Sumie procesja Eucharystyczna wokół kościoła;
 • - na Sumie śpiewa Chór „Pochodnia”;
 • 15.00 – Godzina Miłosierdzia przed Najświętszym Sakramentem w kościele;
 • 17.30 – Nabożeństwo Drogi Zmartwychwstania.

         Wyjątkowość drugiej niedzieli Wielkanocy najlepiej oddają słowa zaczerpnięte z „Dzienniczka” św. Faustyny: „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia. W dniu tym otwarte są                           wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski”.

 1. 79. Tydzień Miłosierdzia od 16 do 22 kwietnia.
 • Niedziela Miłosierdzia Bożego, rozpoczyna w Kościele Katolickim 79Tydzień Miłosierdzia. Celem jego jest  budzenie wrażliwości na potrzeby naszych bliźnich, zwłaszcza chorych i ubogich. Obchody tego tygodnia są okazją do głębszej refleksji na temat miłosierdzia, czynionego na co dzień. Są też zachętą do aktywnego włączania się w dzieła miłosierdzia.
 • Taca dzisiejsza  jest przeznaczona na „Fundusz Caritas”.
 • Dzisiaj w Niedzielę Miłosierdzia Bożego zbiórka do puszek na utrzymanie i edukację  81 dzieci z Ukrainy, które mieszkają od 13 miesięcy w Olsztynie                   k. Częstochowy. Dzieci w wieku od 3 do 17 lat są z terenów Myrne i Melitopolu, miejscowości które okupuje Federacja Rosyjska. Do czasu wyzwolenia dzieci pozostaną w Świętej Puszczy (Olsztyn k. Częstochowy). Przyjechały z ośrodków wychowawczych, w których zostały umieszczone z przyczyn: osierocenia, zaniedbania z racji dysfunkcji rodziny (alkohol, narkotyki) lub odebrane przez sąd.
 • W piątek Msza św. o Miłosierdziu Bożym o godz. 18.00.
 1. Równo 96 lat temu, 16 kwietnia 1927 r. urodził się śp. Joseph Ratzinger, papież Benedykt XVI. Pamiętajmy naszych modlitwach o Ojcu Świętym. Msza św. o 12.00.
 2. Suma (godz. 12.00) w Niedziele Wielkanocne rozpoczyna się procesją Zmartwychwstania wokół kościoła. Proszę mężczyzn do niesienia chorągwi, a kobiety do niesienia feretronów
 3. Spotkanie dla kandydatów do bierzmowania z kl. VIII w czwartek o godz. 18.30.
 1. Bezpłatne porady prawne w poniedziałek, 17 kwietnia o godz. 16.30 w kancelarii parafialnej. Porad udziela p. Mecenas Jerzy Kościelniak.
 1. Seminarium o słuchaniu Boga „Jego słuchajcie” w dniach od 13 kwietnia do 1 czerwca 2023 r. w kościele św. Józefa. Spotkania odbywać się będą w każdy czwartek po mszy św. o godz. 18.00 w salce parafialnej. Tematy spotkań wywieszone w gablotce. Na seminarium zaprasza ks. Jacek Kijas oraz Wspólnota Siole. Informacje i pytania pod nr. tel. 501 456 218
 1. „Wakacje z Bogiem” dla dzieci i młodzieży w Zakopanem w dniach 29 lipiec – 6 sierpień. Koszt 1500 zł. W cem nie: przejazd, zakwaterowanie, wyżywienie i mnóstwo atrakcji. 
 1. Bractwo Dzieciątka Jezus zaprasza dzieci i młodzież na spotkanie w sobotę,                            22 kwietnia na godz. 12.00 w salce katechetycznej.
 1.  XV Tydzień Biblijny od 23 do 29 kwietnia, połączone z  i Narodowym Czytaniem  Pisma Świetego. Myśl przewodnia: Czy chcecie gardzić Kościołem Boga?(1 Kor 11,22).

·         W niedzielę, 23 kwietnia pod hasłem "Wierzę w Kościół Ojca i Syna i Ducha Świętego" obchodzona będzie Niedziela Biblijna i 7. Narodowe Czytanie Pisma Świętego.                      Każda Msza św. rozpocznie się procesją przez kościół z księgą Pisma Świetego. Następnie nastąpi uroczyste czytanie Pisma Świetego.

·         Każdy  z nas po Komunii św. otrzyma wyjątkowy dar. Będzie to Chleb z nieba pod postacią fragmentu Pisma św. Będą to fragmenty z Ewangelii według św. Jana i z Listów Janowych.

·            Niedziela Biblijna rozpocznie XV Tydzień Biblijny.

 1. Sprawy materialne:
 • na potrzeby parafii i sanktuarium wpłynęło: 8204 zł (w tym 900 zł- ofiary indywidualne; 1932 zł – ze skrzynki na Sanktuarium; 1822 zł – ze skrzynki na biednych; 3400 zł za świece wotywne; 150 zł – na malowanie. Bóg zapłać.
 • zbiórka z poświęcenia pokarmów na „Wakacje z Bogiem”  wyniosła 5043 zł.
 • Rozpoczeliśmy prace wodno – kanalizacyjne, ponieważ jest przeciek pod ziemią. Płacimy trzykrotnie więcej za wodę niż zwykle. Trwają wykopy. Musimy przeciągnąć nową rurę wodną.  Z tymi pracami są związane wysokie koszty.
 1.  Do wieczności odeszli śp.: Krzysztof Uznański, Grzegorz Grzybek, Leokadia Kulej i Krzysztof Nagieł. Wieczny odpoczynek…

      Dyrekcja Technikum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich  im. Św. Józefa w Częstochowie ogłasza nabór na nowy rok szkolny 2023/2024 do klas I o profilu: technik usług fryzjerskich z innowacją pedagogiczną w zakresie kosmet gii:technikprogramista;00 technik grafiki i poligrafii cyfrowej z elementami reklamy; technik informatyk. Szczegółowe informacje na stronie: www.technikumczestochowa.spsk.pl oraz w sekretariacie przy ul. Okrzei 41, tel.:  34 3236663.

      Dyrekcja Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK im. Matki Bożej Nieustającej Pomocy ogłasza nabór na rok szkolny 2023-2024 do klas 0 – VIII. Szkoła mieści się przy ulicy Łukasińskiego 24, tel.: 34 3142086. Posiadamy dużą ofertę bezpłatnych zajęć dodatkowych, m.in.  język obcy od klasy pierwszej (język angielski, język niemiecki, język włski), robotyka, nauka gry na instrumentach muzycznych, szachy, basen, zajęcia sportowe na hali żużlowej. W roku szkolnym 2023/2024 otwieramy klasę 0 o profilu artystycznym,  klasę I a o profilu językowym oraz klasę I b o profilu matematycznym. Trwają też zapisy do przedszkola SPSK mieszczącego się na ulicy Sieroszewskiego 16.

Akt Oddania się Bożemu Miłosierdziu

O najmiłosierniejszy Jezu, Twoja dobroć jest nieskończona, a skarby łask nieprzebrane. Ufam bezgranicznie Twojemu miłosierdziu, które jest ponad wszystkie dzieła Twoje. Oddaję się Tobie całkowicie i bez zastrzeżeń, ażeby w ten sposób móc żyć i dążyć do chrześcijańskiej doskonałości. Pragnę szerzyć Twoje miłosierdzie poprzez spełnianie dzieł miłosierdzia, tak wobec duszy, jak i ciała, zwła- szcza starając się o nawrócenie grzeszników, niosąc pociechę potrzebującym pomocy, chorym i strapionym. Strzeż mnie więc, o Jezu, jako własności swojej i chwały swojej. Amen

 

           9 kwietnia 2023 r.:

 1. Dziś jest Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, 
  • Msze św. jak w niedzielę: 7.30, 9.00, 10.30, 12.00; 13.15 (chrzcielna) i 18.00;
  • 12.00 – Suma rozpocznie się procesją Zmartwychwstania;
  • - na Sumie modlimy się za Ojczyznę;
  • 15.00 – Nowenna przed Świętem Miłosierdzia Bożego;
  • 17.30 – Nabożeństwo Drogi Zmartwychwstania.

 2. Jutro drugi dzień Świąt Wielkanocnych, 10 kwietnia 2023 r.:
  • Msze św. jak w niedzielę: 7.30, 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00;
  • 7.10 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP;
  • 15.00 – Nowenna przed Świętem Miłosierdzia Bożego;
  • 17.30 – Nabożeństwo Drogi Zmartwychwstania.Taca na KUL i Uniwersytet św. Jana Pawła II.

 1. Niedziela Palmowa Męki Pańskiej 2 kwietnia 2023 r.
  • Poświęcenie palm pod krzyżem misyjnym przed każdą Mszą św.;
  • 10.30 – Droga Betlejemska;
  • 15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego; 17.30 – Gorzk Żale.

 2. Spotkanie Akcji Katolickiej w poniedziałek, 3 kwietnia:
  • 17.00 – Msza św.;
  • 17.30 – katecheza;
  • 18.00 – spotkanie w salce.

 1. Dzisiaj Piąta Niedziela Wielkiego Postu.
  Zgodnie z polską tradycją od dzisiejszej niedzieli można zasłonić krzyże i obrazy w kościele. Pozostają one zasłonięte aż do liturgii Wielkiego Piątku.

 2. Droga Krzyżowa w piątek, 31 marca:
  • o godz. 16.30 – dla dzieci;
  • o godz. 19.00 ulicami parafii – dla dorosłych i młodzieży.

 1. Dziś jest Czwarta Niedziela Wielkiego Postu.
 2. Uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w poniedziałek, 20 marca. W naszej świątyni odpust sanktuaryjny. Suma odpustowa o godz. 18:00.
  Tego dnia nasza świątynia jest kościołem stacyjnym. W Rzymie kościołem stacyjnym jest Bazylika Czterech Koronatów.

Radio Watykańskie

Niedziela.pl